20 Tem, 2018

GARDOLABINDA OLMASI GEREKEN SÜTYEN MODELLERİ

Paylaşan: Admin Admin İçinde: KADINCA Yorum: 0

Seksi modeller yanında kullanım rahatlığı olan sütyenler de mutlaka olmalıdır.

Bayanlar iç giyim alışverişine çıktığında veya internet üzerinden alırken;  ihtiyacı olmasa da gözleri seksi modellere kayar. Tabii ki onlar da olmalıdır, fakat  bunun yanında kullanım rahatlığı olan modeller gözden çıkartılır. Bazı sütyen modelleri abiyelerin altında, bazı sütyen modelleri ise günlük kıyafetlerin altında çok şık durur. Kısacası; bir bayanın gardrobunda her sütyen modelinden bir model bulunmalıdır. Bunlar;

Strables Sütyen

Yaz ayı yaklaşırken, bayanların vazgeçilmez sütyen modellerinden birisi de Strablez sütyen modelidir. Straplez sütyenler, askısız ya da düşük omuzlu elbise-bluzlarla ya da kazaklarla rahatlıkla giyilebiliyor. Push-up sütyenler, göğüsleri yukarı doğru kaldırıp, onları olduğundan bir ya da iki kup daha büyükmüş gibi bir izlenim veriyor.

Dolgulu Sütyen

Dolgulu sütyenler, özellikle küçük göğüslü kadınlar için vazgeçilemeyen bir sütyen modelidir. Göğüsleri olduğundan daha büyük ve dolgun gösteren bu sütyenler aynı zamanda rahatlıklarıyla da öne çıkıyor. Dolgulu sütyen modellerinde, sütyeni taktıktan sonra göğüslerini elinizle tek tek kapın içine oturtmanız; göğsün büyük görünmesine etki edecektir. Bunun dışında dikkat etmenizi gerektiren önemli konu, sütyen askıları... doğru boyda       olmazsa göğüsleriniz sarkık ve dolayısıyla daha küçük görünecektir.

Küçük göğüslü bayanlar sütyen seçiminde destekli ve balenli olmasına dikkat etmelidirler. Destekler göğüslerin olduğundan daha büyük görünmesiyle beraber daha dik durmasını da sağlar.  Buna ek olarak yuvarlak kaplı sütyen modellerini tercih ederek de göğüslerin büyük görünmesi sağlanabilir. Ancak kaplı sütyen modeli alırken kesinlikle bedeninize uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Dekolteli Sütyen

Eğer sırt dekolteli bir elbise giyecekseniz, sütyeninizin kopça kısmının şeffaf olmasışartdır. Bunun için aynı şeffaf askılarda olduğu gibi şeffaf sırt kopçalı sütyenler de mevcuttur. Ancak eğer elbisenizin sırt dekoltesi derinse ve üzerinde herhangi bir şifon kumaş bile yoksa şeffaf sırtlı bir sütyen çok da hoş görünmeyebilir. Bu durumda ise kıyafetinizle uygun çapraz askılı bir sütyen tercih edebilir veya göğsünüze yapışan silikon sütyenlerden tercih edebilirsiniz.

Göğüs kısmı U şeklindeki bu modele göğüs dekolteli kıyafetler için adeta bir kurtarıcı diyebiliriz. Göğüsleri alttan destekleyerek güzel gösteren bu sutyenler, dikişsiz özellikleri ile de her kumaşla rahatça giyilebilmektedir. 

Dekolte elbise yaka yapısına göre U şeklinde bir dekolte sütyeni tercih edebileceğiniz gibi, V şeklinde bir dekolte sütyeni de giyebilirsiniz. Özellikle U kesimli olan dekolte sütyenler pek çok kıyafet için kurtarıcı niteliktedir. Burada önemli olan giyeceğiniz kıyafetin ve sütyenin dekolte yapılarının birbirine uyumlu olması gerekir. Giyeceğiniz kıyafete uygun dekolte sütyen modelini seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da doğru bedende dekolte sütyeni tercih etmektir. Doğru bedeni seçtiğinizde üzerinize giydiğiniz her kıyafetin mükemmel duracağından emin olabilirsiniz..

Sporcu Sütyen

Kadınların, spor yaparken kullandığı bu sütyen, antrenmanlar sırasında oluşabilecek göğüs ağrılarını yok etme amacı ile kullanılan bir iç giyim ürünü olarak bilinir. Uzun süren araştırmalar sonucunda, göğüs sağlığı için oldukça önemli olduğu uzmanlardan tarafından kanıtlanmıştır. Antrenmanlar sırasında hareket ettikçe, göğüs üzerine binen basınç artar. Göğsün kendi ağırlığı ile birleşen bu basınç, meme yağ dokusunun zarar görmesine neden olabiliyor. Zaman içerisinde yalnızca sarkma değil, göğüs ve sırt ağrıları da oluşarak spor yapmak bir eziyet haline gelebiliyor.

  1. Küçük veya büyük olmamalı
  2. Pamuklu kumaşlar tercih edilmeli
  3. Göğüs ölçülerinize göre rahat modeller olmalı
  4. Sporcu sütyenleri, spor esnasında göğüsleri sabit tutarak, göğüslerin aşağı yukarı hareket etmesini engelleyip, basıncın artmasının ve göğüslerin sarkmasının önüne geçer. Sporcu sütyenlerinin işlevi göz önüne alındığında, günlük hayatta kullanılmasının hiçbir sakıncası olmadığı görülüyor
  5. Ne kadar kaliteli ve doğru bir sporcu sütyeni alırsanız alın kullanım süresi sınırlı olacaktır. Direkt olarak terle temas edeceği ve hareket sırasında deforme olacağı için maksimum 1 yıl kadar kullanımla sınırlı kalır. Bu nedenle de, seçim yaparken bütçenizi zorlamayacak modellere öncelik vermeniz, daha doğru olur.

Soft Kap Sütyenler 

Dikiş izi ve tel desteği olmayan ve oldukça rahat bir kullanım sağlayan bu sütyenler, günümüzde günlük kullanım için oldukça tercih edilen bir modeldir. Kullanım rahatlığı açısından bakıldığında uyku esnasında çok tercih edilmektedir. 

Emzirme Sütyeni

Bu model; her yeni annenin dolabında bulunması gereken, olmazsa olmaz bir sütyendir. Anne adayının ve her annenin çok rahat bir şekilde kullandığı, çıkarılmasına gerek kalmadan kullanabileceği modellerdendir.

Silikon Sütyen

Dekolteli kıyafetlerde kullanım rahatlığı sağlayan, 100 kullanımlık, yıkanabilir, kuruduktan sonra eski formunu kazanabilen, yapışkanlı silikon sütyenlerin  kullanımı oldukça kolaydır. Yapışkanlı silikon sütyen antibakteriyeldir. Silikon sütyen dolgun göğüs görünümüne sahip olmak isteyenler, dekolte kıyafetlerinin altından rahat bir şekilde kullanabilirler.

Toparlayıcı Sütyen

Büyük göğüslerin bir bedene kadar daha küçük görünmesini, daha toplu durmasını sağlamak, göğüslerin omuzlara ve sırta vermiş olduğu yükü minimuma indirmek toparlayıcı sütyenin en temel kullanım amaçlarındandır. Toparlayıcı sütyen alırken;  

 -Öncelikle toparlayıcı sütyenin balensiz olması günlük hayatta daha kullanışlı olmasını sağlayabilir. Balenler büyük göğüslü bayanlar için daha rahatsız edicidir.
    -Ürün dantelli olsa bile iç kısmında göğüs ucunu koruyan penye bir kısım bulunması hem rahat olmasını sağlar hem de tahrişlere karşıönlem olabilir. Yine de günlük kullanım için dantel olmayan bir toparlayıcı sütyen tercih edilebilir.
    -Kalın bir sırt kısmı ve kalın askılar, toparlayıcı sütyenlerin en iyileridir. Sadece görünüm açısına odaklanarak yanlış seçimler yapmamalısınız. Kalın askılar, büyük göğüslerin neden olduğu sırt ve omuz ağrılarının önünde ciddi bir engeldir.

Yorumlar

Yorum Bırakın