20 Tem, 2018

Neden kaz tüyü yastık ve yorgan almalıyız?

Paylaşan: Admin Admin İçinde: KADINCA Yorum: 0

• Kaz tüyüne yumuşaklığını veren gıdık tüyü, esneklik ve dayanıklılık sağlayan ise sırt tüyüdür.. Gıdık tüyü %80 in üzerindeyse çok yumuşak bir yastık veya yorganla karşı karşıyasınız demektir. Gıdık oranı düştükçe yastık veya yorgan daha dolgun/ daha sert demektir. Mutlaka etiketi okuyarak sırt / gıdık tüyü oranına bakın, etiketsiz ürünleri kullanmamaya çalışın.

KAZ TÜYÜ

Kaz tüyü, dünyanın en doğal malzemeleri arasında yer alıyor. Yastık ve yorgan üretiminde kullanılan kaz tüyü, gıdık tüyü ve sırt tüyü olmak üzere iki ayrı kategoride kullanılıyor. Gıdık tüyü, kazın göğüs ve boyun bölgesinden, sırt tüyü ise kazın sırt kısmından elde ediliyor.

Gıdık tüyü yumuşaklığı, sırt tüyü esnekliği sağlıyor. Yastık ve yorganların içindeki gıdık tüyü oranı ne kadar yüksekse o kadar sıcak tutabilme özelliği taşıyor. Diğer dolgu maddelerine kıyasla kaz tüyünün ısı koruma gücünün iki buçuk kat daha fazla etkisi vardır. Yastık ve yorganlarda kullanılan en kaliteli kaz tüyü ise Macar kazlarından elde edilen tüylerdir. Bunun sebebi Macar kazlarının dünyadaki diğer evcil kazlara oranla daha büyük ve daha güçlü olması nedeniyle dolgun tüylerinin olmasından kaynaklanıyor.

Kaz tüyü ile üretilen bir ürünün ortalama ömrü 20 yıldır. Nem ve yağ tutmadığı için,  üzerinde de  toz barındırmaz, hijyeniktir. Doğal yapısından dolayı sıcaklık değişimlerine karşı vücudu korur ve nemi ayarlar. Gece boyunca vücudun terini emer ve gündüz bu nemi havaya geri püskürtür. Böylelikle ürün bakteri barındırmaz, koku yapmaz.

Kaz tüyü doğal oluşu sebebiyle anti-alerjiktir. Fakat ileri derecede alerjik olan bünyelerde reaksiyon gösterebilir. Kaz tüyü hafif olmasına rağmen, ısı yalıtımı çok yüksektir. Gece boyunca ısıyı bünyesinde muhafaza ederek rahat uyku uyumanızı sağlar.

Kaz tüyü olağanüstü doluluk performansı ve çok iyi yalıtım yeteneği sebebiyle nevresimlerde, yastıklarda, yorganlarda ve montlarda en fazla istenen malzemelerden biridir. Bu özellikler kaz tüyünün lüks nevresim, yastıklar, yorganlar  ve montlar için dolgu malzemesi olarak tercih edilmesini sağlar...Buenor uyku ürünleri oranlarını dikkatlice inceledikten sonra,  tercihinizi  yapmalısınız.

 Kaz Tüyü tekstil sektöründe sık kullanılan, kaz tüyü yorgan ve kaz tüyü yastık (Buenor uyku ürünleri) kullanımında ortopedik ve sağlıklı, giysilerde ise çok iyi bir ısı yalıtıcı oluşundan dolayı; çoğunlukla kışlık montlarda, tulumlarda ve birçok yerde kullanılan kıymetli bir üründür.

ÖZELLİKLER

  1. Higroskobi özelliğine sahiptir.
  2.  Isı ve nem dengeleyicidir.
  3.  Ortamdaki nemi emer, kullanılmadığında geri bırakır.
  4.  En hafif dolgu maddesidir.
  5.  Doğal, hafif, sağlıklı ve yumuşaktır.
  6.  Gıdık ve sırt tüyü oranına göre özellikleri değişir.
  7.   Yıkanabilir.

KAZ TÜYÜ YASTIK VE YORGAN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?


Son yıllarda marketlerde bile satılmaya başlayan ve tüketicinin tercih ettiği kaz tüyü yorgan ve yastık seçerken bilmeniz gerekenleri sizler için değerlendirdik:
• Kaz tüyüne yumuşaklığını veren gıdık tüyü, esneklik ve dayanıklılık sağlayan ise sırt tüyüdür.. Gıdık tüyü %80 in üzerindeyse çok yumuşak bir yastık veya yorganla karşı karşıyasınız demektir. Gıdık oranı düştükçe yastık veya yorgan daha dolgun/ daha sert demektir. Mutlaka etiketi okuyarak sırt / gıdık tüyü oranına bakın, etiketsiz ürünleri kullanmamaya çalışın.

• Her sabah yatağınızı toplarken yastığı kabartmanız, yorganı havada silkeleyerek sermeniz, hem daha rahat etmenizi hem de yastığınızı/yorganınızı daha uzun süre severek kullanmanızı sağlayacaktır.

• Kaliteli bir kaz tüyü yorgan veya yastığın kılıfı tüy geçirmez özel bir kumaştan üretilmiş olmalıdır. Aksi halde tüyler kılıfın dışına çıkarak cildinize batabilir. Ancak bu kılıf, yorgan veya yastığın hava alması için, pamuk ve ipek gibi doğal ipliklerden üretilmiş olmalıdır.

• Kaliteli bir kaz tüyü ile üretilen ve iyi arıtılan kaz tüyü ile doldurulmuş yastık ve yorgan kokmaz.

• Kaz tüyü alerjiyi tetiklemez. Metal – polen – toz vb maddelere alerjinizi artırmaz. Ancak kaz tüyüne alerjiniz varsa,  ya iyi arıtılmış kaz tüyü olduğundan emin olun veya kullanmayın.

• Kaz tüyü higroskobik' tir. Yani gece nemi tutar, sabah yorganınızı silkelediğinizde havaya verir. Nem barındırmadığı için bakteri ve mite üremesini engeller, hijyenik bir ortam sağlar

• Yeteri kadar büyük bir çamaşır makineniz ve kurutma makineniz varsa, kaz tüyü yorgan ve yastığınızı güvenle yıkayabilirsiniz. Yıkama ısınız 30 derecenin üstünde olmamalı, çünkü yüksek ısıda yıkayarak kaz tüyünün sap kısmından kırılarak deforme olmasına sebep olabilirsiniz. Bu da ürününüzün ömrünü kısaltacaktır.

• Güneşte sererek ve asarak kurutmayınız, onarılamaz sarı lekelerin oluşmasına neden olabilirsiniz.

• Kurutma makinenize bir tenis topu atarak kurutmanız, yastık ve yorganınızın daha kabarık bir şekilde kurumasını sağlayacaktır.

• Kurutma makinesi kullanmaya çok alışık olmadığımız için kaz tüyü yastık ve yorganların senede bir kez kuru temizleme yapılması daha uygundur. Böylece çamaşır makinenize de zarar vermemiş olursunuz.

• Yün yorganlarla uyumaya alışık olanlar ilk günlerde kaz tüyünün hafifliğini yadırgayabilirler, yorganınıza alışmak için kendinize birkaç gün zaman vermelisiniz.

• Yoğun sırt tüyü oranına sahip yorganlar için özel bir apreleme gerektiği için kumaşta hışırtı şeklinde ses çıkabilir. Bu ses Avrupa'da kaz tüyüne özgü bir ses olduğu için sevilir ve bir ölçüde kaz tüyü olduğunu teyit ettiği için tercih edilir. Daha yoğun gıdık tüyüne sahip yorganlarda bu kadar yüksek apreleme gerekmediği için bu ses de yoktur.

Yorumlar

Yorum Bırakın