20 Tem, 2018

SÜTYEN BEDENİ EN DOĞRU NASIL ÖLÇÜLÜR?

Paylaşan: Admin Admin İçinde: KADINCA Yorum: 0

Sütyen bedeni hesaplaması, 2 adımda gerçekleştirilir. 

*****Birinci adımda; sayılarla ifade edilen ve aslında göğüs ölçünüzü değil, sırt genişliğinizi ifade eden beden bulunur.

*****Sütyen bedeni hesaplamasının ikinci adımı; cup ölçüsünün alınmasıdır. 

SÜTYEN BEDENLERİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

 Göğüsler, bir kadının dış görünüşünde oldukça önemli bir yer kaplar. Güzel görünümlü göğüsler, kıyafetlerin üzerinizde daha şık ve daha çekici durmasını sağlar. Göğüslerin düzgün bir şekle sahip olması için; göğüslerinizi tanımanız ve göğüslerinize göre bir sütyen modeli seçmeniz yeterli olmaz.

 

Sütyen Bedenleri

Sütyen alırken yapılan en büyük hatalardan birisi, yalnızca 75-80 gibi değerleri göz önünde bulundurarak sütyen almaktır. Bu hata, özellikle geçmiş dönemlerde bazı markaların cup bedenine özel sütyen üretmemesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Sonuçta ise; ortaya göğüslerinizi tam kavramayan ya da göğüslerinizin taştığı sütyenler ve istediğiniz şıklığa ulaşamadığınız kıyafetleriniz çıkar. Sütyen bedenleri belirlenirken, sırt genişliği ve cup ölçüsü dikkate alınmalıdır.

 

Sütyen ölçüleri söz konusu olduğunda pek çok insan, sayısal olarak belirtilen bedeni göğüs büyüklüğü olarak düşünür. Bu yanlış bir düşünce olup, göğüs büyüklüğü cup ölçüsü ile belirtilir. Ülkemizde ve dünyada ideal göğüs ölçüsünün standardı 90 olarak kabul edilse de, asıl önemli olan cup bedenidir.

 

Kimi sütyen modelleri, yalnızca B cup olarak üretilir. B cup, kişinin göğüs altı kalınlığı ile göğüs ölçüsünün dengeli olduğu beden olarak kabul edilir. Pek çok kadın da B cup sütyenler kullanır. Yine de daha küçük ya da daha büyük göğüsleriniz varsa, sütyen bulmanız sıkıntı olmayacaktır.

 

Sütyen ölçüsü alırken, vücudunuzda ödem bulunmamasına dikkat etmeniz gerekir; en doğru ölçüm sabah saatlerinde yapılmaktadır.. . Sütyen ölçüsü belirlerken bazı dikkate alınması gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi regl dönemidir. Kişinin regl döneminde göğüs bölgesinde şişliklerin meydana gelmesi olası olduğundan dolayı sütyen bedeni için ölçü alınırken regl olunmayan dönem tercih edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sütyen bedeni için ölçü alınacağı sırada kişinin üzerinde herhangi bir kıyafetin bulunmaması gerekliliğidir.

Sütyen bedeni hesaplaması, 2 adımda gerçekleştirilir. 

 

*****Birinci adımda; sayılarla ifade edilen ve aslında göğüs ölçünüzü değil, sırt genişliğinizi ifade eden beden bulunur. Bunun için elinize bir mezura almalı ve göğüslerinizin hemen alt kısmının ölçüsünü almalısınız. Bu aşamada, mezuranın paralel tutulması önemlidir. Elde ettiğiniz sonuç, 5 ve katlarında ise; direkt olarak bu bedeni almalısınız. 81-82 gibi birler basamağı ve 5 ve katlarında olmayan bir ölçünüz varsa; 5’in katları olan en yakın sayıyı baz almalısınız.

Örneğin göğüs altınızı ölçtüğünüzde elde ettiğiniz sonuç 93 ise; bu sizin 95 beden bir sütyen almanız gerektiğini gösterir.

*****Sütyen bedeni hesaplamasının ikinci adımıcup ölçüsünün alınmasıdır. 

 Bu aşamada, mezura sırttan göğüs ucuna doğru paralel bir şekilde getirilerek, ölçülür. Böylelikle, göğsün büyüklüğü hesaplanır. Göğüs altı ölçüsü ile göğüs ölçüsünün arasında fark, göğüs cup bedenini verir. Aradaki fark; Göğüs üstü çevresi, göğüs altı çevresinden çıkarılır. Sonuç sizin sütyen bedeninizi verir.

Yorumlar

Yorum Bırakın